+ 48 71 325 30 85/86 labor@labor.com.pl

Jaką dietę stosować w biegunce?

Jaką dietę stosować w biegunce?

 

Dieta w biegunce w zależy od rodzaju biegunki (ostra czy przewlekła) oraz od przyczyny, która ją wywołała (zakażenie wirusowe, bakteryjne, biegunka podróżnych, alergia pokarmowa, nietolerancja laktozy, zażywanie leków, choroby jelit, przebyte operacje).

Dieta w biegunce przewlekłej

 

W przypadku biegunki przewlekłej niezależnie od przyczyny wystąpienia biegunki należy ograniczyć ilość produktów bogatych w błonnik pokarmowy takich jak nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste pieczywo, grube kasze i płatki, razowe makarony, brązowy ryż, otręby, surowe warzywa i owoce. Wyeliminować też należy potrawy ciężkostrawne, tłuste, smażone, grillowane, słodycze, sery i wędliny.

Dieta w biegunce ostrej

W ostrej biegunce, której towarzyszą liczne (nawet kilkadziesiąt razy na dobę) wodniste wypróżnienia czasem z domieszką krwi, silne bóle brzucha, gorączka, zalecenia żywieniowe są bardziej rygorystyczne. Na początku całkowicie należy powstrzymać się od jedzenia, a w celu zapobieżenia odwodnieniu zastosować dostępny w aptece specjalny środek nawadniający np. Elektrolity Labor . Następnie należy zgłosić się do lekarza.
Po nawodnieniu (zwykle po około 4-5 godzinach) można stopniowo podawać delikatne, dietetyczne potrawy takie jak kleik ryżowy z dodatkiem marchwi, ziemniaki, krupnik z drobną kaszką, pieczone jabłko, namoczone pieczywo. W miarę poprawy stanu zdrowia można stopniowo dodawać kolejne produkty, np. ugotowane i rozdrobnione chude mięso, ugotowane jajko, gotowaną rybę i kontynuować taką dietę do całkowitego ustąpienia wszystkich objawów ze strony przewodu pokarmowego.

Odwiedź nas

ul. Długosza 49, 51-162 Wrocław

Zadzwoń

+ 48 71 325 30 85/86

 

Napisz

 

labor@labor.com.pl

 

NOTA PRAWNA

Informacja o ochronie danych osobowych

Polityka cookies