+ 48 71 325 30 85/86 labor@labor.com.pl

Rodzaje biegunki

Co to jest biegunka bakteryjna?

Biegunka bakteryjna jest wywołana przez bakterie takie jak np. Salmonella, Escherichii coli. Oprócz biegunki występują bóle brzucha, czasem nudności lub wymioty. Pierwsze oznaki złego samopoczucia pojawiają się po 6 -72 godzinach od wniknięcia do organizmu bakterii. Do zakażenia dochodzi zwykle drogą pokarmową, po zjedzeniu produktu zawierającego bakterie albo toksyny bakteryjne.

Co robić w przypadku biegunki bakteryjnej?

Przede wszystkim trzeba dbać o właściwe nawodnienie organizmu, poprzez picie dużych ilości płynów, a jeszcze lepiej stosowanie gotowych, dostępnych w aptece doustnych płynów nawadniających np. Elektrolitów Labor. Można zastosować również środek o właściwościach adsorpcyjnych np. Polisorb, który wiąże bakterie, wirusy, toksyny i wydala je z kałem. W przypadku poważnego zakażenia np. Salmonellą lub E. coli należy zgłosić się do lekarza, który zleci wykonanie posiewu kału, a następnie przepisze odpowiedni antybiotyk oraz preparaty (doustne lub dożylne) wyrównujące poziom utraconych płynów i elektrolitów.

Co to jest biegunka poantybiotykowa?

Biegunka poantybiotykowa jest następstwem zaburzeń równowagi między bakteriami jelitowymi zasiedlającymi normalnie jelito grube, spowodowanym działaniem antybiotyków. Pod wpływem antybiotyku dochodzi do selekcji szczepówopornych na dany antybiotyk, ich wybiórczego namnażania się i toksycznego działania na jelito. Najcięższą postacią tego typu biegunki jest rzekomobłoniaste zapalenie jelit, objawiające się wodnistymi stolcami, czasem z domieszką śluzu, ropy lub krwi, W cięższych przypadkach ilość stolców może dojść nawet do 30 na dobę> Objawami towarzyszącymi są gorączka i kurczowe bóle brzucha, zlokalizowane zwykle poniżej pępka. W skrajnych przypadkach biegunka poantybiotykowa może doprowadzić do perforacji jelita grubego.

Co robić w biegunce poantybiotykowej?

W przypadku biegunki poantybiotykowej należy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu poprzez podawanie doustnych płynów nawadniających takich jak np. Elektrolity Labor, a także odbudować florę bakteryjną w jelitach. W tym celu podaje się probiotyki, czyli preparaty zawierające przyjazne drobnoustroje, takie jak bakterie należące do rodzaju Lactobacillus lub drożdże Saccharomyces boulardi, które przywracają właściwy stan flory bakteryjnej. W celu kompleksowego zadziałania, czyli nawodnienia i odbudowy flory bakteryjnej jelit dobrze jest zastosować złożony preparat zawierający elektrolity oraz probiotyk, np. produkt Elektrolity z Probiotykiem Labor. W ciężkich przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza.

Co to jest biegunka polekowa?

Biegunka polekowa może wystąpić po zastosowaniu nadmiernej dawki leków przeczyszczających a także, jako działanie niepożądane, po innych lekach stosowanych w różnych chorobach np. po lekach moczopędnych, hormonach tarczycy, lekach rozkurczających oskrzela czy lekach stosowanych w cukrzycy.

Co robić w biegunce polekowej?

W przypadku biegunki polekowej w pierwszej kolejności należy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu, a następnie należy skonsultować się z lekarzem, który zapisał lek powodujący biegunkę.

Co to jest biegunka wirusowa?

Biegunkę wirusową popularnie nazywamy grypą żołądkową lub grypą jelitową. Wywołana jest ona przez wirusy, najczęściej z rodzaju rotawirusów, adenowirusów, norowirusów lub astrowirusów. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową. Objawami biegunki wirusowej są wodniste stolce, nudności lub wymioty, a także bóle brzucha. Czasem, szczególnie u małych dzieci i osób w wieku starszym może dochodzić do podwyższenia temperatury ciała.

Co robić w przypadku biegunki wirusowej?

W przypadku wystąpienia biegunki wirusowej należy zastosować ścisłą dietę, czyli ograniczyć ilość produktów bogatych w błonnik pokarmowy, wyeliminować potrawy ciężkostrawne i nie dopuścić do odwodnienia organizmu oraz zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, poprzez picie dużej ilości wody lub stosowaniu specjalistycznych płynów nawadniających organizm, takich jak np. Elektrolity Labor. W przypadku wystąpienia wymiotów schłodzone płyny powinno się pić małymi porcjami, aby ograniczyć torsje. Jeśli biegunce towarzyszą kurczowe bóle brzucha można zastosować środek rozkurczający, przy towarzyszącej gorączce środek przeciwgorączkowy, a także umówić się na wizytę u lekarza.

Co to jest biegunka podróżnych?

Biegunka podróżnych potocznie zwana zemstą Faraona jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych osób podróżujących szczególnie w rejony świata o niskich standardach sanitarnych. Występuje u 40% osób podróżujących w odległe zakątki świata, szczególnie do Ameryki Łacińskiej, Afryki, Azji. Dotyczy także osób, które często podróżują, zmieniając strefy klimatyczne, rodzaj spożywanych pokarmów oraz wodę. Najważniejsze podczas pobytu zagranicą jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny czyli częste mycie rąk, unikanie spożywania potraw z lokalnego rynku, picie wyłącznie wody butelkowanej, mycie i obieranie owoców i warzyw przed spożyciem. Biegunka podróżnych to zapalenie żołądkowo-jelitowe, spowodowane najczęściej przez spożycie zanieczyszczonej żywności i/lub wody. Jest wywoływana przez różne patogeny infekcyjne i inwazyjne, ale najczęstszym czynnikiem jest bakteria Escherichia coli. Najczęściej chorują dzieci poniżej 2 roku życia oraz dorośli w wieku 20-30 lat.

Co robić gdy dopadnie nas biegunka podróżnych?

W przypadku biegunki podróżnych najważniejsze jest niedopuszczenie do odwodnienia organizmu i wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej, poprzez podawanie doustnych płynów nawadniających oraz probiotyków, które odbudowują naturalną florę przewodu pokarmowego, np. produktu Elektrolity z Probiotykiem Labor. W celu szybkiego opanowania objawów stosuje się leki zapierające, szybko redukujące liczbę luźnych stolców oraz usuwające nudności. Można też podać preparaty, które wiążą bakterie i razem z nim są wydalane z organizmu. W przypadku umiarkowanej i ciężkiej biegunki, a także biegunki z bólami brzucha, skurczami i gorączką należy skontaktować się z lekarzem w celu zastosowania odpowiedniego leczenia, często łącznie z antybiotykoterapią.

 

Odwiedź nas

ul. Długosza 49, 51-162 Wrocław

Zadzwoń

+ 48 71 325 30 85/86

 

Napisz

 

labor@labor.com.pl

 

NOTA PRAWNA

Informacja o ochronie danych osobowych

Polityka cookies